Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 4 listopada 2012

Husaria pod Wiedniem


„Husaria pod Wiedniem” Radosława Sikory – doktora nauk historycznych i eksperta do spraw husarii, jest kolejną, ciekawą publikacją tego autora. W serii wydawniczej Świat legendarnej jazdy polskiej ukazały się także inne książki autorstwa Radosława Sikory: „ Z dziejów husarii”, „ Niezwykłe bitwy i szarże husarii”, „Kłuszyn 1610”. „ Husaria pod Wiedniem”– jak we wstępie informuje nas autor – „jest pierwszą próbą kompleksowej charakterystyki skrzydlatej kawalerii, która 12 września 1683 roku, uwolniła z oblężenia cesarską stolicę.”
Husaria, której poświęcono tę monografię, została zaprezentowana u szczytu swojej potęgi i sławy, przypadającej na przełom XVII i XVIII wieku i panowanie Jana III Sobieskiego. Zawiera szczegółowo opracowany materiał, dotyczący wiktorii wiedeńskiej 1683 roku, a także wiele ciekawostek, domniemań i różnych spojrzeń na ludzi, wydarzenia i postaci historyczne tego okresu.
Jeden z rozdziałów poświęcony został rozpoznawaniu się w walce, łączności i sposobach przekazywania rozkazów. Swój czy obcy? Należało przecież odróżnić Polaka od nieprzyjaciela, co jak udowadnia autor, wcale nie było takie oczywiste. Jak utrzymać szyk na polu bitwy? Jakie wady i zalety miały pancerze i zbroja? Jaka była symbolika piór i skrzydeł husarii? Przykłady można mnożyć. Z pojęciem husarza łączy się wiele innych terminów: konie, broń, wyposażenie, znaki hetmańskie, chorągwie, buławy, szarża, poczty, proporce – które zostały wyczerpująco w niej omówione. Przyznaję, że osobiście zawsze interesowały mnie skrzydła husarzy, w końcu obrosły one legendą, która pozostaje wciąż żywa – książka zaspokaja w pełni moją ciekawość w tej kwestii, jak i w wielu innych.
Autor zamieścił w książce teksty źródłowe w wersjach oryginalnych, po których następuje ich tłumaczenie przez znawców tematu. Jest to ciekawy zabieg popularyzatorski, pozwalający czytelnikowi samodzielnie wyciągać wnioski i weryfikować zamieszczone teksty. Dotyczą one m.in. : budowy kopii, składu wojska kwarcianego, obyczajów czeladzi czy opinii o husarii wygłaszanych przez cudzoziemców. Interesujący jest także dodatek na końcu książki, który zawiera nazwiska i herby rycerstwa polskiego zaangażowanego w odsiecz wiedeńską – polecam osobom zaangażowanym w budowę drzew genealogicznych swoich przodków. Obszerna bibliografia, zawierająca źródła rękopiśmienne, drukowane oraz opracowania, pozwoli po zakończeniu lektury, zgłębić temat.
Książka została starannie wydana: twarda okładka i wspaniały husarz na koniu, zachęcają do sięgnięcia po nią. Zawiera ciekawy materiał ilustracyjny: kolorowe i biało - czarne ilustracje, fotografie z ukazanymi na nich rekonstrukcjami uzbrojenia oraz ryciny.  Wszystkie na kredowym papierze. Dla każdego pasjonata historii wojskowości, prawdziwe źródło informacji. Jak każda monografia, przeznaczona jest dla czytelnika świadomego, posiadającego podstawową wiedzę historyczną. Wiele wnosi do danego tematu.
Autor jest prawdziwym pasjonatem, rozmiłowanym w swojej dziedzinie. Na stronie internetowej http://radoslawsikora.prv.pl/, znajdują się informacje biograficzne, materiały do pobrania dotyczące historii wojskowości polskiej XVII wieku, a także kontakt mailowy.
Wydanie książki, zbiegło się w czasie z wchodzącym na ekrany filmem Bitwa pod Wiedniem” Renza Martinellego, który zebrał już sporo negatywnych recenzji. Jeśli są prawdziwe i bitwa została przedstawiona – delikatnie mówiąc – bez oglądania się na historię, tym bardziej zachęcam do lektury „ Husarii pod Wiedniem”, wszystkich zainteresowanych tematem. Na pewno podczas lektury, nikt nie wyrwie sobie włosów z głowy, jak dzieje się to podobno, już podczas pierwszych scen filmu.
Książka bardzo dobrze opracowana i zdecydowanie warta lektury, przyciągnie jednak tylko wąskie grono czytelników, zainteresowanych tematem. Przeciętnego czytelnika nie zdobędzie, ponieważ napisana została językiem specjalistycznym, zawiera mnóstwo przypisów, tabel i tekstów źródłowych, interesujących jedynie pasjonatów.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz