Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 20 listopada 2012

Achtung Panzer!


„Achtung Panzer! Uwaga Czołgi!” Heinza Guderiana, to książka z kanonu myśli wojskowej, która ukazała się w serii Biblioteka Wojskowa. Tematem książki jest wojsko pancerne oraz możliwości jego wykorzystania, a zatem taktyka i maksymalne wykorzystanie sukcesu. Guderian nie wdawał się w specjalistyczne, techniczne rozważania, dotyczące czołgów. Oficerowie wojsk pancernych używali tej książki jako podręcznika, ponieważ Wehrmacht nie dysponował jeszcze prawie żadnymi instrukcjami wyszkolenia dla wojsk pancernych. Książka Guderiana, była pierwszą tego typu publikacją, która ukazała się w 1937 roku.
Nazwisko autora, jest powszechnie znane. Nam, Polakom, kojarzy się niezmiennie z koncepcją niemieckiego Blitzkriegu – czyli wojny błyskawicznej. Heine Guderian, rozwinął znacząco myśl Schlieffena, opracowując nowatorski plan strategiczny, z użyciem czołgów. Zgodnie z teorią niemieckiego generała, siły pancerne po wygraniu bitwy nie zatrzymywały się, lecz parły do przodu, wspierane przez lotnictwo. Wojna błyskawiczna odniosła sukces podczas ataku na Francję, Związek Radziecki oraz podczas Izraelsko – Arabskiej wojny sześciodniowej. Książka Guderiana, powstała w oparciu o rozmowy z  niemieckimi czołgistami i weteranami I wojny światowej. Duży wpływ na teoretyka blitzkriegu, mieli angielscy i francuscy autorzy: Fuller, Hart a także praca nieznanego wówczas szerzej de Gauelle’a. Guderian podjął się jej napisania na polecenie swojego zwierzchnika generała Lutza. Punktem wyjścia były materiały z prowadzonych przez niego wykładów dla wojska, uzupełnione artykułami z prasy. Guderian podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, dowodził korpusem pancernym w Polsce a następnie we Francji. Uwolniony od odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, zmarł w 1954 roku w RFN.
We wstępie do wydania polskiego, zamieszczony został dokładny życiorys Guderiana, poszczególne etapy jego kariery wojskowej, geneza książki, zagraniczne teorie wpływające na jego poglądy i stosunek do nich, metody walki wojsk pancernych, przyczyny i skutki wydania „ Achtung Panzer!” oraz bibliografia prac Heinza Guderiana.
Właściwą część książki, otwiera fotografia autora, w mundurze generała wojsk pancernych oraz przedmowa. Język, którym posługuje się autor, jest rzeczowy, i przystępny, pomimo specjalistycznej, techniczno – wojskowej terminologii, której zrozumienie ułatwiają odwołania. Działania wojenne poznajemy oczami Guderiana, który analizował każdy szczegół bitwy, zestawiał siły, wyciągał wnioski.
Szukając książki, która opowiadałaby o powstaniu i użyciu czołgów, począwszy od pierwszej wojny światowej, przez okres międzywojenny, nie sposób po nią nie sięgnąć. Z powodzeniem może zastąpić wiele współczesnych opracowań dotyczących wojsk pancernych. Trudno jest oceniać tego typu publikacje. Są one niewątpliwe wartościowe i powinny się ukazywać. W kategorii uzbrojenia, taktyki i historii wojskowości, bardzo ciekawa pozycja. Polecam wszystkim pasjonatom.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz